2
Prvý krok

Aj najdlhšia Cesta začína prvým krokom.

Tak, ideme cvičiť.
Väčšina z nás má už skúsenosti s nejakým cvičením. Tí, ktorí si našli cestu k Tchaj-ťi možno majú skúsenosť s bojovými umeniami, alebo aj nie. Každopádne sa pokúste zabudnúť chvíľu na svoje skúsenosti a začnime úplne od základu. Učiť sa Tchaj-ťi nie je najľahšie a tak dobre pochopené a nacvičené základy sú cestou k úspechu. Tchaj-ťi je hlavne vnútorný proces. Je to pomalá, nenásilná cesta do vnútra vlastného vedomia a hľadania svojho stredu, pravého JA.

Postavte sa tak, aby vaše chodidlá stáli rovnobežne, na šírku ramien. Pokrčte kolená, aby ste v nich cítili pružnosť. Uvedomte si váš vzpriamený postoj. Napnite mierne brušné svaly, aby ste vytvorili pocit, že kontrolujú správnu polohu chrbtice v krížovej oblasti. Zatlačte ramená dozadu a úplne ich uvoľnite. Tento základný postoj budeme využívať pri väčšine cvikov a Čchi-kungu. Dbajte na to, aby uši, ramená, bedrové kĺby a členky boli v jednej osi.

Teraz preneste váhu tela na jednu nohu tak, aby druhá zostala voľná. Nezaťaženú nohu dvihnite z päty a zľahka ju oprite o špičku. Skúste chvíľu stáť na jednej nohe a rovnováhu kontrolovať len špičkou. Stačia dva-tri nádychy a výdychy. Potom nohy pomaly vymeňte a stojte na druhej nohe. Cvik niekoľko krát zopakujte s výmenou nôh. Toto jednoduché cvičenie prebudí veľký okruh toku sily (energie) v tele. Striedaním plnej (zaťaženej) a prázdnej (uvoľnenej) nohy môžeme prirovnať k pohybu Jin a Jang. Neskôr spojíme takéto cviky s dychom. To budú prvé kroky k schopnosti preciťovať "Čchi" prúdiacom v našom tele.

Ďalší dôležitý cvik, ktorý by sa mal precvičovať ráno aj večer je plný stoj na jednej nohe bez opory.
Zo základného postoja preneste váhu na jednu, v kolene pokrčenú nohu. Druhú zdvihnite tak vysoko, ako je vám to ešte príjemné. Nájdite rovnováhu a zotrvajte v tejto pozícii čo najdlhšie.

Bolestivá únava svalu, najmä stehenného na zaťaženej nohe vám neublíži. Môžete teda ísť až na hranicu bolesti. Pravidelným cvičením sa bude vydrž predlžovať. Najmä pre starších ľudí je cvik státia na jednej nohe veľmi priaznivý. Pri udržiavaní rovnováhy sa prebúdzajú všetky svaly v tele, ktoré spolupracujú na postoji a ich nervové prepojenie sa posilňuje. Starí ľudia občas akoby ťahali nohy za sebou. To spôsobuje, že ich nervové spojenie s centrom pre rovnováhu a chodidlami je utlmené. Preto sú aj viac náchylný na potknutie sa. Pravidelným cvičením státia na jednej nohe, zostane nervové spojenie živé. Okrem toho posilňuje svaly, kĺby a šľachy nielen nôh, ale aj chrbtice.

Precvičovaním rovnováhy sa budeme zaoberať veľakrát. Je dôležitá nie len pre cvičenie, najmä dlhších zostáv, ale aj v celom živote.
Byť v rovnováhe so všetkým je základom pre pochopenie TAO.

Základným pohybom pri cvičení zostáv je "Tchaj-ťi chôdza". Je to trochu komplikovanejší pohyb, než sa na prvý pohľad zdá, ale má svoje opodstatnenie. Najjednoduchšie by sa dal opísať, ako nutný pohyb pri blokovacej, alebo úderovej technike. Otočením bokov naberáme energiu do brucha - (do dolného Tan-Tien). Pri výkone techniky rukou, vrátime najprv Tan-Tien do osi čím odovzdáme energiu cez chrbticu do ramien a ruky. (teória je hrozná).
Pri cvičení základných foriem, ktoré sa dajú dookola opakovať, ako napríklad:
Zuǒyòu Yěmǎ Fēnzōng (Rozdeľte hrivu divokého koňa) sa dá chôdza ľahko naučiť a dobre sa pri nej nacvičuje spojenie pohybu nôh a rúk. 

Nácvik chôdze

Základným cvičením sme získali predstavu o práci s rovnováhou. Teraz prejdeme k nácviku Tchaj-ťi chôdze. Ako východiskový postoj budeme používať Gong bu, pozícia luku. Samotný krok si rozdelíme pre lepšie pochopenie jednotlivých fáz na sedem časti:

1. posuňte ťažisko na zadnú nohu tak, aby pohyb vychádzal z panvy
2. otočte panvou od smeru prednej nohy o 45°
3. presuňte ťažisko na prednú nohu tak, aby na nej spočívala celá váha
4. pritiahnite zadnú nohu k sebe a uvedomte si kontrolu nad rovnováhou
5. vykročte bez toho aby ste prichádzali o kontrolu nad rovnováhou až do bodu keď sa päta dotkne zeme
6. došliapnite, posuňte ťažisko do stredu a zaťažte nohy rovnakou mierou
7. nakoniec natočte panvu do osi chôdze a mierne napnite zadnú nohu,  ktorá postoj spevní
Nasledujúci krok začnite tak, že vystretie zadnej, opornej nohy povolíte a znovu posuniete ťažisko na zadnú nohu a tak dookola.

Sedem fáz kroku nám poslúži ako veľmi silná forma vedomej skúsenosti so zosúladením rovnováhy, spájania pohybov a tiež posilňovaniu dolných končatín. Zvládnutie a pochopenie chôdze, bude pre nás otvorenou bránou do dobrého cvičenia. Chôdzu budeme cvičiť v zostavách, pri nácviku jednotlivých foriem, ale aj pri meditácii.
Často som sa stretol s istou netrpezlivosťou pri dlhom nacvičovaní chôdze. Niektorí študenti, ktorí sa tešili na rýchle zvládnutie Tchaj-ťi, nemali dosť trpezlivosti a s cvičením prestali. O to dôležitejšie je treba základné cvičenie prežívať. Veď aj jednoduché, opakujúce sa cvičenie je už Tchaj-ťi. Je to trochu taký test našej pravej túžby a rozhodnutiu venovať sa cvičeniu a prenikať do tajov a úžasnosti Tchaj-ťí čchuan.

Na záver ešte dodávam, že sedem fáz kroku sa zrkadlí v našich siedmich čakrách.
Každý pohyb má svoj zjavný charakter s ktorým sa dá pracovať nie len fyzicky, ale aj na duchovnej úrovni.
O tom, ale v kapitolách o meditácii.



Vytvorte si webové stránky zdarma!