Úvod

Už niekoľko desiatok rokov sa u nás udomácňuje čínske cvičenie Tchaj-ťi-čchuan. Od deväťdesiatych rokov vyšlo niekoľko výborných kníh o cvičení, ktoré pomohli mnohým s prvými krokmi. Príchodom internetu sa možnosti preniknúť do tajov cvičenia ešte zväčšili. Otvorilo sa niekoľko škôl, pod vedením vynikajúcich učiteľov. Takže, kto má v dnešnej dobe záujem venovať sa Tchaj-ťi-čchuan, má dosť príležitostí na jeho realizáciu. Kto si cestu našiel a podarilo sa mu preniknúť hlbšie, stalo sa mu cvičenie nie len prostriedkom na udržanie si zdravia a dobrej kondície, ale aj životným štýlom. Je to taká fráza, životný štýl, ale Tchaj-ťi sa ním môže naozaj stať a viest vás so všetkou svojou nahromadenou múdrosťou životom. Tchaj-ťi znamená najvzdialenejší bod, či skôr prvotnú dokonalosť. Od dávna bola symbolizovaná kruhom, ako nekonečné zdokonaľovanie sa v plnej prítomnosti.

Presviedčať vás o jedinečnosti cvičenia ešte nemá zmysel. To veľmi rýchlo pocítite aj sami od momentu, keď začnete cvičiť pravidelne. Keď ste sa rozhodli po ceste Tchaj-ťi vykročiť, musíte zobrať na vedomie tri dôležité body, bez ktorých vaše cvičenie nebude napredovať. Je to čas, energia a trpezlivosť.

Čas.
Pre vaše cvičenie si musíte nájsť pravidelnú dobu. Najlepšie každý deň. Cvičenie nemusí trvať dlho, ale malo by byť v rovnakú dobu. Tú si zvoľte podľa potreby vašich každodenných povinností. Dobré je cvičiť skoro ráno. Také ranné cvičenie zmení charakter celého dňa. Budete mať dosť energie na všetko, budete na seba hrdý, lebo máte deň pod kontrolou. Výborné je aj večerné cvičenie. Najmä jeho pomalé formy, ktoré vaše telo aj myseľ uvoľnia a pripravia ho na spánok. Námietka, že nemáte čas na pravidelné cvičenie naznačuje, že ešte nie ste pripravený Tchaj-ťi naozaj začať študovať. Slovo študovať používam zámerne, lebo ako bude vaše cvičenie postupovať bude ovplyvňovať všetky časti vášho života. Ukáže vám vaše slabiny i silné stránky, až kým sa nestane súčasťou vášho myslenia.
Pre začiatok vám poradím účinnú pomôcku. Spravte si z ranného cvičenia rituál. Takáto nie dlhá aktivita, ktorej dáte pevný čas a budete ju brať vážne, vám pomôže zvyknúť si na pravidelné cvičenie. Po čase si bude vaša myseľ aj telo, cvičenie samo vyžadovať. S časom, najmä tým voľným, ktorého máme vždy málo, často doslova plytváme. Bude vám stačiť len trochu sebakritického pohľadu na využívanie svojho času a zistíte koľko z neho doslova zabíjate činnosťou, ktorá vám nič neprináša. Všetko čím "zaháňate nudu" zrušte. Získaný voľný čas venujte premýšľaniu o cvičení, cvičte všade kde sa vám bude dať, zdokonaľujte sa neustále. Svoj čas máte vo vlastných rukách, ako aj vašu budúcnosť.

Energia.
Máte dosť energie a síl na všetko čo chcete dosiahnuť? Dostatok energie je znakom zdravého človeka. Viete však naozaj čo to znamená byť zdravý? Z pravidla sa za zdravého považuje človek, ktorého nič nebolí. Ale to, že nemáte žiadne bolesti ešte neznamená, že ste aj naozaj zdravý. Ak sa vám ráno nechce z postele, ak si odtrpíte prácu a už cestou domov sa tešíte, ako si sadnete k televízoru, ak do noci pred ním sedíte a napokon nemôžete ani poriadne zaspať znamená, že máte energiu len na základné činnosti a vlastne nežijete, ale iba prežívate. Nezostáva vám už dosť síl na to, aby ste niečo tvorili a každý deň prinášali svetu niečo zo seba. Nemáte energiu ani na cvičenie, ani na cieľavedomý relax a už vôbec nie na sebazdokonaľovanie. Pokiaľ si toto uvedomíte a sebakriticky zhodnotíte svoj stav, máte už len vo svojich rukách spraviť zmeny vo svojom živote. Návodov okolo vás je mnoho. Stačí sa len pozorne rozhliadnuť a vybrať si z ponuky. Upraviť stravovanie a konzumovať potraviny, ktoré vám dajú dostatok energie a nie len slaný alebo sladký balast. Zmeniť večerné návyky tak, aby ste mali dostatočný spánok. Naučiť sa poriadne dýchať a čo je veľmi dôležité, začať sa venovať dôsledne psychohygiene. Myslím si, že psychohygiena patrí k najdôležitejším bodom zodpovedného prístupu ku zdraviu. Oproti nemu stojí najväčší nepriateľ - stres. Zdá sa, že čím viac sa o ňom píše tým menej ľudia chápu jeho podstatu. Stres totiž nevytvára len to, že niečo nestíhame, že nás niečo, alebo niekto do niečoho tlačí, alebo cítime nepriateľstvo. Stres si vytvárame najmä sami v sebe. Tým, že naše myšlienky takmer stále prebývajú v hneve na minulosť, alebo v strachu z budúcnosti, je náš duch všade inde, len nie v prítomnom okamihu. Nič z minulosti už nemôžeme zmeniť. Môžeme sa z nej iba poučiť. Tak načo sa hnevať na niečo čo už nemáme pod kontrolou. Na druhej strane budúcnosť ešte len príde a tak nie je dôvod sa jej - teraz - báť. Jediné čo pre ňu môžeme spraviť je to, že sa budeme zodpovedne a cieľavedome stavať k momentálnemu dianiu, teraz v prítomnosti. To ako konáme a rozhodujeme v tomto okamihu, odzrkadlí sa v našej budúcnosti. Stará mama vravela "ako si kto ustelie, tak si aj ľahne". Teraz v tomto jednom momente si práve ustielame. Pokiaľ sa vám podarí stres zvládať, zostane vám dosť času na rozhodovane o vašej strave, spánku a o cieľavedomom prežívaní každého dňa. Minimálne sa naučte, vy sami si vyberať, čo budete počúvať a čo pozerať. Najlepšie vzdať sa na určitý čas celej elektroniky okolo vás, alebo ju aspoň obmedziť na nevyhnutné minimum. Tráviť viac času v prírode asi netreba pripomínať.

Trpezlivosť.
Nakoniec ste sa predsa len rozhodli skúsiť cvičiť Tchaj-ťi-čchuan. Máte na výber. Raz, dvakrát do týždňa zájsť do skupiny a cvičiť relaxačne. Môžete sa na cvičenie vrhnúť s plnou vervou, začať pozerať filmy s kung-fu tematikou, venovať sa čínskej kultúre, alebo tiež sebaobrane a cvičiť každý deň. Rovnako ako môžete len riešiť svoje zdravie po konzultácii s odborníkom a cvičiť Tchaj-ťi ako terapiu. Nech si vyberiete akúkoľvek cestu, aby ste po nej mohli naozaj ísť, musíte ju vedome nasledovať. Zodpovedne, disciplinovane a s veľkým zanietením. Musíte cvičením Tchaj-ťi doslova žiť. Po čase sa celý tento koncept stane plne súčasťou vášho života. Znie to jednoducho, no celé to skrýva jedno tajomstvo, ktoré bude sprevádzať toto rozprávanie. Slovo Tao, ak by sme sa chceli pokúsiť vystihnúť jeho podstatu, znamená veľmi zjednodušene Cestu po ktorej kráčame ... (za cieľom). Takže, ak si zvolíme akýkoľvek cieľ, dôležitejšia je cesta, ktorou k nemu spejeme než on samotný. Našim cieľom by sa mala stať myseľ Tchaj-ťi. Stane sa nekonečnou, nesmrteľnou a najmä slobodnou, vnímajúcou celý vesmír, ale na ničom nelipnúcou.


Vytvorte si webové stránky zdarma!